İstanbul Park ihalesi için ‘düzenli yarış’ şartı: Formula’yı getiren pisti kapar

Başta Formula 1 olmak üzere motor sporları organizasyonlarının düzenlenmesi amacıyla inşa edilen Tuzla’daki İstanbul Park arazisinin sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü, 20 yıllık işletme döneminin bitmesinin ardından yeni ihale şartlarını açıkladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2 Nisan 2024 tarihinde ihaleye çıkacak İstanbul Park’ın 30 yıllık yapım ve onarım karşılığı kiralanması için tahmin edilen bedel 117 milyon 806 bin 367 olarak belirlendi. İhale şartları arasında en dikkat çeken madde, üstlenici firmanın sözleşme imzalandıktan sonra bir ay içerisinde Formula 1’in İstanbul Park’ta yapılmasını garanti etmesi, aksi takdirde sözleşmenin feshedilmesi oldu.

YARIŞIN YAPILMADIĞI HER YIL İÇİN CEZA

İlgili maddede, “Yüklenici, Formula 1 yarışlarının taşınmazda yapılacağını garanti edecek olup, işin sözleşmesi imzalandıktan sonra bir ay içerisinde Formula 1 yarışlarının taşınmazda yapılmasına ilişkin anlaşma sağlanarak imzalanacak protokolün İdareye bildirilmesi, bunun yapılmaması halinde sözleşmenin fesih edilerek yatırılan teminatların idareye gelir kaydedilmesi. Yüklenici firma Formula 1 yarışlarının 2026 yılı itibarı ile taşınmazda mevcut Formula 1 pistinde başlayacağını taahhüt edecek 2026 yılı dahil bu yıldan sonra yarışların yapılamadığı her yıl için o yıla ait Formula 1 anlaşma bedelinin yüzde 25’i
kadar bedelin yıllık olarak idareye tazminat ödenmesi” ifadeleri yer aldı.

INTERCITY: 30 YIL DAHA İŞLETMEYE TALİBİZ

Uzun süredir pistin işletmecisi konumunda bulunan Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak’ın konu ile ilgili Hürriyet’e yaptığı açıklama ise şöyle: “Açıklanan ihale şartnamesi beklediğimizden çok daha zorlu şartlara sahip olmasına rağmen biz de ihaleye girmeye niyetliyiz. 11 yıldır gözümüz gibi baktığımız ve tüm dünyada yaptığımız işlerle öne çıkardığımız Intercity İstanbul Park tesisini 30 yıl daha işletmeye talibiz.”

OTOMOBİL SPORCUSUNA İADE EDİLİYOR

Vakıflar  Genel Müdürlüğü’nün yeni ihale şartlarını değerlendiren  Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı, federasyon olarak aylardır her platformda İstanbul Park’taki durumu dile getirdiklerinin altını çizerek, “Altı ayı aşkın bir süredir devam eden işgalde, artık sona gelindi” dedi. TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı, İstanbul Park’la ilgili gelişmeler sonrasında şu yorumu yaptı:  “2021 yılındaki federasyon başkanlığı seçimlerinde, pistin tekrar gerçek sahibi olan sporumuza kazandırılabilmesi için gereken tüm mücadeleyi yürüteceğimize dair bir söz vermiştim. Bu söz kapsamında, pistin Türk sporcularımız tarafından kullanılacak olmasının gururunu yaşıyoruz. Öte yandan Formula 1 Türkiye GP’sinin yeniden düzenlenebilmesi adına, devletimiz tarafından Federasyonumuza verilen her türlü görevi üstlenmeye hazır olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bu vesile ile federasyonumuz ve sporumuza desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen, Formula 1’in yeniden ülkemize dönmesinin yolunu açan ve pistin Türk sporcularımıza hizmet etmesini sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Osman Aşkın Bak ve Sayın Vakıflar Genel Müdürümüz Sinan Aksu’ya şükranlarımızı sunarken; yeni sürecin devletimiz, milletimiz ve sporumuz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

AVM YAPILACAK

İHALE şartnamesinde üstlenici firmanın İstanbul Park alanında Formula 1 pistine ilaveten alışveriş merkezi, macerapark (go kart, lunapark, tırmanma parkuru, gezi treni vb.) otomobil müzesi ve eğlence merkezi yaptırması şartları da yer aldı. Bununla birlikte, ilk yıl inşaat süresi nedeniyle aylık kira olarak 272 bin dolar alınması; sonraki yıllarda kirada yüzde 1.5’lik artış; 5’inci yıldan itibaren de aylık kiranın 572 bin dolar olarak devam etmesi ve her yıl yüzde 1.5’lik artış yapılması şartnamede yer alan ödeme koşulları arasında. Yine her yıl cironun yüzde 20’si kira bedelinin üzerindeyse aradaki farkın aynı ay kira olarak alınması da dikkat çeken diğer bir şart olarak öne çıkıyor. İstanbul Park ihalesinde öne çıkan diğer şartlar ise şu şekilde:

KONSER İÇİN ALAN TESİSİ

–  Milli Sporcu yetiştirilmesini sağlamak üzere pist işletmesinin belirli sayıda ulusal ve uluslararası motor sporları ile ilgili federasyonların etkinlikleri ile çeşitli sportif faaliyetler için 30 gün süre ile bedelsiz olarak kullanıma açılması.

– Yapımı öngörülen tesisten kamunun daha fazla ve etkin yararlanmasını sağlamak amacıyla; İdarenin talebi doğrultusunda bahse konu tesislerin Vakıflar Genel Müdürlüğü kullanımı için festival, konser, seminer ve bunun gibi etkinlikler amacıyla yılda 30 gün süreyle yüklenici tarafında bedelsiz olarak kullanıma açılması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x