ABD ve İsrail birbirine girdi! Peş peşe Gazze açıklamaları geldi!

Son dakika ABD haberleri: İsrail’in, Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonrası Filistin’de yeniden başlattığı katliam saldırıları sürerken, ABD ile İsrail arasında yeni bir gerilim yaşandı.

‘GAZZE VE BATI ŞERİA FİLİSTİN YÖNETİMİ ALTINDA YENİDEN BİRLEŞMELİ’

ABD Başkanı Joe Biden, The Washington Post gazetesinde kaleme aldığı makalede, İsrail’in katliam saldırıları yaptığı Gazze’nin nihai olarak Filistin yönetiminin elinde olması gerektiğini vurguladı.

Biden, Gazze ve Batı Şeria’nın geleceğine dair “Barış için çabalarken, nihayetinde Gazze ve Batı Şeria yeniden canlandırılmış bir Filistin yönetimi altında yeniden birleşmeli.” ifadesini kullandı.

Biden, iki devletli bir çözüm için çalıştıklarına işaret ederek, “Filistinliler Gazze’den zorla çıkarılmamalı, yeniden işgal edilmemeli, kuşatma veya abluka yapılmamalı ve toprakları daraltılmamalı.” değerlendirmesinde bulundu.

İSRAİL’DEN BIDEN’A JET HIZINDA CEVAP

Joe Biden’ın Gazze açıklamalarının ardından İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’den jet hızıyla cevap geldi.

‘FİLİSTİN YÖNETİMİ’NİN SİVİLBİR ÇÖZÜM OLDUĞUNU DÜŞÜNENLER YANILIYOR’

İsrail’in Kanal 12 televizyonuna konuşan Cohen, Hamas’ın ardından gelecekte Gazze’yi Filistin Yönetiminin yönetmesine ilişkin tartışmalara ilişkin, “Filistin Yönetimi’nin sivil bir çözüm olduğunu düşünenler yanılıyor.” dedi.

‘AKDENİZ’E KADAR HER ZAMAN GÜVENLİK KONTROLÜ İSRAİL’İN ELİNDE OLACAK’

Filistin Yönetiminin, Gazze’nin yönetimi için çözüm olmadığını iddia eden Cohen, “Ürdün Nehri’nden Akdeniz’e kadar her zaman güvenlik kontrolü İsrail’in elinde olacak.” ifadelerini kullandı.

Cohen, savaştan sonra “Gazze’ye silah girişini önlemek için İsrail’in Gazze Şeridi’nin güvenliğini kontrol etmek zorunda kalacağını” ileri sürdü.

Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “Gazze Şeridi’nde güvenlik kontrolünü tamamen ellerinde tutacakları” yönündeki sözleri tepki çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x