35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nın Kazanan Genç Şefleri İtalya’da Sürdürülebilir Mutfak Eğitimi Aldı

Metro Türkiye ana sponsorluğunda Dude Table tarafından bu yıl ikincisi organize edilen 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması, “Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak” teması altında Aralık ayında Gastronometro’da gerçekleşmişti.

Kazanan genç şefler yarışmanın ödülü olarak 5-8 Mart tarihleri arasında İtalya’nın Bolonya şehrinde Sürdürülebilir Mutfak üzerine eğitim aldı. Sıfır atık, mutfakta sürdürülebilirlik, fermantasyon gibi konularda eğitim alan genç şefler, Bolonya’da Michelin yıldızlı restoran ziyareti ve ünlü şef buluşmaları ile uluslararası tecrübe de kazanmış oldu. 

 

Metro Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleşen ve Dude Table tarafından organize edilen 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması mutfakta gıda atığını azaltma, sürdürülebilir malzemeler kullanma ve daha çevreci mutfak uygulamalarını geliştirme yönünde genç şefleri teşvik etmeyi hedefliyor. 

 

Bu sene ikincisi düzenlenen 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması “Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak” temasıyla 7 Aralık’ta Gastronometro’da gerçekleşmişti. Yarışmanın kazanan genç şefleri ödül olarak Metro Türkiye’nin desteği ile İtalya Bolonya’da bulunan ve ülkemizdeki tek iş ortağı olarak Dude Table’ın stratejik partnerlik yaptığı Future Food Institute’ta sürdürülebilir mutfak eğitimi aldı. Bolonya’daki bu eğitim programı, şeflere sadece gıda bilimi ve sürdürülebilirlik hakkında bilgi vermekle kalmadı, aynı zamanda farklı kültürlerin mutfaklarını keşfetme ve yeni lezzetler yaratmak için birlikte çalışma fırsatı da tanıdı. 

 

Gezide aynı zamanda İtalya’nın en ünlü pastacı şeflerinden Gino Fabbri ile bir araya gelen genç şefler, Michelin yıldızlı Ristorante I Portici’yi ziyaret ettiler. Ardından Bolonya’nın lezzet duraklarını keşfederek İtalya’ya özgü ürünlerin üretim süreçlerini gözlemleme şansı buldular.

Bolonya Future Food Institute’ta unutulmaz bir eğitim deneyimi

Bolonya’daki eğitim gezisinin ilk gününde İtalya Metro Akademi Bolonya’da atıksız mutfak prensipleriyle makarna atölyesi düzenlendi. İkinci gün, Future Food Institute’un Food Alchemist’teki Lab Turu ile devam etti. ‘Geri Dönüşüm’,‘Gıda Atıkları ve ‘Gelecek İçin Tarifler’ başlıklı atölyelerde şefler, gıda israfını önleme ve atıklardan lezzetler yaratma konusunda bilgiler edindi. Üçüncü gün ise İtalya’nın gıda başkentlerinden Parma’ya bir gezi düzenlendi. Parmigiano Reggiano ve balzamik sirke üretimlerini yerinde gören şefler, bu deneyimi sonuca döken atölyelerde ve ortak yemek pişirme seansında yaratıcılıklarını konuşturdu.Eğitim boyunca Bolonya’nın lezzet durakları da keşfedildi. Kahveden İtalyan dondurmasına kadar birçok ürünü tatma şansı elde eden şefler; şehrin önemli pazarları, marketleri ve restoranlarını da ziyaret ederek İtalyan mutfağının inceliklerini yerinde deneyimlediler.

Genç şeflere sürdürülebilir mutfak konusunda Metro Türkiye’den büyük destek

Türk mutfağının değerlerine sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla yaklaşık 35 yıldır çalışmalar yürüttüklerini aktaran Metro Türkiye Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Müdürü Dr. Aslı Duran, “Mutfaklarımızın sürdürülebilirliği konusunda genç şeflerimize büyük rol düştüğüne inanıyoruz. Türk mutfağını geleceğe onlar taşıyacak. Bu yolda onlara yol göstermeyi ve mutfaklarda sürdürülebilir uygulamaları teşvik eden projeler hayata geçirmeyi görev ediniyoruz. ’35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’ bu yolda attığımız önemli adımlardan biri. Yarışmayı kazanan şeflerimizi uluslararası arenada alacakları eğitim konusunda desteklemekten gururluyuz. Umuyoruz ki şeflerimiz Bolonya’da aldıkları bu eğitim ve gezi ile sürdürülebilir mutfaklar konusunda kendilerini geliştirerek ilham alacak ve vizyonlarını genişletecekler. Bu tecrübeleri meslek hayatlarının devamında da diğer şeflere aktaracaklar. Metro Türkiye olarak genç yetenekleri cesaretlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Mutfaklarımızın sürdürülebilirliği konusunda yaptıkları çalışmalardan da bahseden Dr. Aslı Duran, “Atıksız mutfak prensiplerini ve sürdürülebilir restoran dönüşümünü teşvik etmek için eğitimler ve kılavuzlar hazırlıyoruz. Yurt içi ve yurt dışından değerli şeflerle birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla atıksız mutfakların çoğalmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda Gastronometro’da masterchefler ağırlıyor, sürdürülebilirlik odaklı çalışan şefleri Türkiye’de öğrencilerle buluşturuyoruz. Web sitemizdeki Sürdürülebilirlik Portalı üzerinden bir restoranın ya da işletmenin ihtiyacı olabilecek tüm sürdürülebilirlik bilgilerini, trendleri, dünyada ve Türkiye’deki iyi uygulama örneklerini sunuyoruz. 

Atıksız mutfak bilincini yaymak için önemli bir adım

Yarışmayı sektöre fayda projesi olarak tasarlayan Dude Table Gastronomi Ajansı’nın kurucusu Funda Güzelmeriç İnansal ise şunları söyledi:

“Dude Table olarak uzun yıllardır gıdanın geleceği için çalışıyoruz  ve Future Food partnerliğimiz 2014’ten beri devam ediyor. Gıdanın geleceği için çalışan bu önemli kuruluşun  tüm vizyonunu hızlandırılmış bir program ile yarışmamızda seçilen şeflerimize aktardık. Metro Türkiye’nin  sektörün gelişmesi ve gıdanın geleceği için yaptığı önemli çalışmalar ve yarışmamızdaki  iş birliği  ile bu  eğitimi alan şeflerimiz de aynı vizyonla sürdürülebilirlik elçileri olarak  bu genç yaşlarından itibaren sektöre katkı sağlamaya başlayacaklar.”

35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması, 

ile ilgili tüm detaylara  35yasalti3sef web sitesinden ve 35yasalti3sef Instagram hesabından ulaşabilirsiniz. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x