Uzungöl’de kaya tehdidine çelik bariyerli önlem

Trabzon’da doğal güzellikleriyle ünlü turizm merkezi Uzungöl’de heyelanın yanı sıra yaban hayvanlarının yamaç araziden olası kaya ve taş düşürmelerine karşı Çaykara Belediyesi yüzde 70 eğimli 7 dönüm alanda çalışma başlattı.

Endüstriyel dağcılar tarafından riskli alana yüksek enerji sönümleyici çelik bariyerlerin kurulumuna başlandı. 3 bin kilo kuvvet önleyici dayanıklılığa sahip çelik bariyerlerle binlerce tonluk kayaların düşmesi önlenecek.

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, “Yabani hayvanlar ormanlarda olduğu için gezerken aşağıya taş yuvarlayabiliyor. Buraların altında haneler ve insanlar var. Onların can ve mal güvenliği için bu işe başladık” dedi.

“5 METRE BOYUNDA DİREKLER ÇAKACAĞIZ”

Projeyi 5 ayda tamamlamayı düşündüklerini söyleyen çalışma şefi Sena Tosun ise “Alan 7 hattan oluşuyor. Kompresör makinesiyle araziye delikler açıp buralara çelik plaklar yerleştiriyoruz. Plakların üzerine 5 metre boyunda direkleri 10’ar metre arayla çakacağız. Aralarını da çelik halkalarla kaplayıp bu şekilde hatları oluşturacağız” ifadelerini kullandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir