Sedat Peker Adına Ramazan Kolisi Yapanlar Karakolda İfade Verdi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde dijital tecrit altında yaşayan organize suç örgütü lideri Sedat Peker geçen yıl yayınladığı Youtube videoları ile biliniyordu. İstanbul Pendik’te üzerinde ‘Reis Sedat Peker, Bir umuttur yaşamak’  ramazan kolilerini hazırlayan 25 kişi önce gözaltına alınmak istendi ancak Sedat Peker hakkında kesinleşmiş suç bulunmayınca karakola ifade için götürüldüler. Geçen yıl Rize’de Sedat Peker adına Ramazan kolisi hazırlayan 10 kişi gözaltına alınmıştı.

İstanbul’un Pendik ilçesindeki bir gıda toptancısında, üzerinde “Bir umuttur yaşamak, Reis Sedat Peker” yazan Ramazan kolilerini hazırlatanların bulunduğu yere, Asayiş Büro Amirliği’nde görevli polis memurları geldi.

GazeteDuvar’dan Can Bursalı’nın haberine göre; Yüzlerce kolinin hazırlandığı sırada gelen polisler, ‘Suçu ve suçluyu övme’ gerekçesiyle işlem yapacağı sırada, Peker hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı olmadığı hatırlatıldı. Bunun üzerine gıda toptancısında bulunan 25 kişi bilgilerine başvurulmak üzere karakola davet edildi.

Karakola gidenlerden ikisi şüpheli, diğer 23’ü ‘bilgi sahibi’ sıfatıyla ifade verdi. İfade verenler, işlemlerin ardından karakoldan ayrıldı. Bu kişilerin ifade için 8 saat karakolda bekletildiği öğrenildi.

Şüpheli olarak ifadesi alınanlardan birinin geçen yıl 14 Eylül’de Peker’in Beykoz’da bulunan evine düzenlenen silahlı saldırıda yaralanan Yılmaz Günay olduğu öğrenildi.

Peker adında hazırlattırılan ve dağıtılan Ramazan kolileriyle ilgili geçen yıl Rize’de 10 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlarda üçü hakkında “Suç örgütüne yardım” gerekçesiyle dava açılmıştı.

İrfan Aydın: “Yardım için gittik”

Bilgi sahibi olarak ifade verenler arasında yer alan İrfan Aydın, toptan gıda ticareti yaptığını ve bu nedenle kolilerin hazırlatıldığı gıda toptancısında bulunduğunu belirterek, ‘Biz oradayken Yılmaz Günay geldi. Günay’ı daha önceden tanırım. Sedat Peker adına yardım paketi dağıttığını gördüm. Yardım edebileceğimizi söyledik. Çıkacağımız sırada polisler geldi. Bize suçu ve suçluyu övme suçundan işlem yapılacağını söylediler’ dedi.

İrfan Aydın ifadesinde ayrıca, kendisinin Sedat Peker’i övdüğü gerekçesiyle yargılandığı bir davada savcılığın ‘Suçu ve suçluyu övme’ suçundan verdiği mütalaayı geri çektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir