Bill Gates: Dünya, sonraki salgına hazırlanmak için umduğum kadarını yapmadı

Microsoft’un kurucularından Bill Gates, tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çekmişti.

Gates, gelecekle ilgili görüşlerini aktarırken, yine benzer ifadeler kullandı.

Yine korona uyarısı yaptı

New York Times gazetesi için “Yine aynı hataları yapacağımızdan endişeleniyorum” başlıklı bir makale alan Gates, bir pandeminin başlangıcını “mutfaktaki küçük bir yangına” benzetti.

“Mücadeleye hazır olmalıyız”

Gates, ‌yangınlarla mücadeleye nasıl hazırlanılıyorsa, salgın hastalıklarla da aynı şekilde mücadeleye hazır olunması gerektiğini söyledi:

Bir yangın kontrolden çıkarsa, sadece bir ev için değil, tüm toplum için tehdit oluşturur. Aynısı, bulaşıcı hastalıklar için de geçerli. Koronavirüsten de çok iyi bildiğimiz gibi, bir kasabadaki bir salgın hızla tüm ülkeye ve ardından dünyaya yayılabilir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), üç yıldan biraz daha uzun bir süre önce koronavirüsü ilk kez bir salgın olarak tanımladığında, birçok uyarıya rağmen, toplu olarak salgınlara hazırlanma konusundaki başarısızlığın doruk noktası oldu.

“Bir sonraki salgına karşı umduğum kadar çok şey yapılmadı”

Gates, yine “aynı hataların tekrar yapıldığından endişelendiğini” belirtti ve “Dünya, bir sonraki salgına hazırlanmak için umduğum kadar çok şey yapmadı.” dedi.

Ancak, tarihin tekerrür etmesini durdurmak için çok geç olmadığını anlatan Gates, şöyle dedi:

Dünyanın, tehlike ortaya çıktığında anında harekete geçmeye hazır, iyi finanse edilmiş bir sisteme ihtiyacı var. ‌Pandemi için de itfaiye örgütüne ihtiyacımız var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir