Bakan Soylu: Emniyette FETÖ sonrası yeni bir yapılanma tespit ettik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Haber Global’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Soylu, 14 Mayıs seçimleriyle ilgili “Seçim güvenliği nasıl sağlanacak?” sorusuna, seçimlerde 600 bini aşkın personelin görev alacağını belirterek, “Hiçbir seçimde güvenlik açığı olmadı. Seçim takvimi açıldığı andan itibaren çalışmalar başlar. Sandık alanlarındaki emniyet güçlerinin eğitilmesinden başlayıp, güvenlik toplantılarına, kameraların çalışmasına kadar her alanda YSK’nın matbaa güvenliğine kadar ne varsa bütün tedbirleri alırız.” yanıtını verdi.

Türkiye’nin bütün dünyada seçim sürecini en iyi yöneten ülkelerden biri olduğunun altını çizen Bakan Soylu şunları kaydetti:

“1946 şaibeli bir seçim, ilk kez çok partili yaşama geçiren parti. Açık oy kullanılmış, bugün zihnimizde tasarlanamayabilir ama tasdikler de gizli yapılmış. Aynısı da bir kere de yerel seçimlerde olmuş. Bir de 1982 anayasası var. “Zarf var, içi görünüyor, zaten sıkı yönetim var. Biz o süreçte ‘hayır’ diyen ailelerdeniz. Türkiye’de onun dışında bazen teknik bazen hukuki eksikliklerden iptal edilen seçimler oldu ama seçimlerin geneline gölge düşüren bir şey olmadı.”

Soylu, devamında şunları söyledi:

“Seçim sandıkta oluyor. Size pusula veriyorlar, tercihinizi oyluyorsunuz, sonra da sandığa atıyorsunuz. Yine o siyasi partilerin temsilcilerinin bulunduğu ortamda sandık açılıyor ve herkes oyunu yazıyor. Buna itiraz edilebilir. Hepsinin bir süresi var. Bunu bugün ortaya koymuyorum. CHP, 2007 seçimlerinden sonra bunu sürekli ortaya koydu, Türkiye’de böyle sopalı seçim yapan tek parti CHP’dir. Hiçbir seçimde güvenlik açığı olmadı. Seçim takvimi açıldığı andan itibaren çalışmalar başlar. Sandık alanlarındaki emniyet güçlerinin eğitilmesinden başlayıp, güvenlik toplantılarına, kameraların çalışmasına kadar her alanda YSK’nın matbaa güvenliğine kadar ne varsa bütün tedbirleri alırız.”

“EMNİYETTE FÖTE SONRASI YAPILANMA TESPİT ETTİK”

Seçim güvenliğine ilişkin CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’a yönelik dikkat çeken ifadeler kullanan Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Murat Bakan FETÖ’nün aparatı. Onlara FETÖ’nün verdiği görev, kamu otoritesini dağıtmak. Seçimin güvenliği herkesin arzu ettiği ver herkesin yaptığı bir şey. FETÖ’nün ikinci paralel yapısı oluşturulmaya çalışılıyor. Emniyetin içinde FETÖ’den sonra yeni bir sistem kurmaya çalıştıklarını tespit ettik. Murat Bakan bunların başında, bedeli de çok ağır olacak. Konu yargıya intikal edecek. Emniyet içerisinde Murat Bakan’ın bizzat kurduğu derin bir ağ olduğunu söyleyebilirim. Jandarmada böyle bir şey görmedim. Hepsi isim isim belli. Savcılık numarasını henüz almadık. Bu ajanlar kendi söylediklerine güven atfetmek için bir evrak ortaya koyarlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir